Sıkça Sorulan Sorular

Tüplerin içinde bulunan LPG hakkında bilgi alabilir miyim?

Yaygın olarak "tüpgaz" adıyla bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ülkemizde ısıtma, ısınma ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafinelerde arıtılması ile veya doğalgazdan elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur. Gazın bileşimi %70 bütan, %30 propan'dır. Havadan ağır yanıcı bir gazdır.

Exengaz tüpleri tesislerimizde el değmeden doldurulur, yapılan dolum ve kaçak kontrollerinin yanı sıra birçok kontrol ve test aşamasından geçer. Hem dolum öncesinde hem dolum sonrasında birçok test ve kontrol aşamasından geçerek kullanımınıza sunulan ve Mühür Kapak ile size ulaşan Exengaz tüplerinizin tam dolu olduğundan ve tüm test ve kontrollerden geçtiğinden emin olarak güvenle kullanabilirsiniz. Kullanılan cihaz ve hava sıcaklığı, kullanım süresine bağlı olarak gazın bitme süresini değiştirebilir.

Exengaz tüpleri tesislerimizde elektronik cihazlarla otomatik olarak, aşırı dolum kontrolü, gaz kaçak kontrolü, boğaz lastiği kontrolü ve eksik dolum kontrolü gibi birçok kontrolden geçer. Mühür kapak her türlü kontrolü yapılmış güvenle kullanabileceğiniz tüp demektir. Tüp müdahale yapılmadığı sürece kesinlikle kaçak yapmaz. Ancak yanlış kullanım sonucu kaçak yapabilir. Regülatörün açık konumda iken çıkarılması veya takılması çok kısa süreli ortama gaz yayılmasına sebep olur. Bu kullanım hatasıdır. Kullanım kılavuzu bölümünde regülatörün nasıl takıldığına dair bilgi alabilirsiniz.

Regülatör (dedantör) tüp içindeki LPG'nin basıncını ayarlayarak LPG'li cihazların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Tüpgaz bayimizin olduğu bölgelerde, size en yakın Exengaz bayisini arayarak hemen Exengaz abonesi olabilirsiniz. Size en yakın Exengaz bayisinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için bayi listesini kullanabilir ya da 444 39 36 numaralı Exengaz Hizmet Hattı'nı arayıp bilgi alabilirsiniz.

Siparişinizi en yakın Exengaz bayisine telefon ile verebilirsiniz. Size en yakın Exengaz bayisinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için bayi listesini kullanabilir ya da 444 39 36 numaralı Exengaz Hizmet Hattı'nı arayıp bilgi alabilirsiniz.