Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye de satılan Otogaz için belirlenmiş bir standart var mıdır?

Otogaz için yürürlükte olan bir standart vardır. TS EN 589+A1 standardı, otomotiv yakıtı olarak kullanılan LPG'ye ilişkin olarak Türkiye'de faaliyet gösteren tüm LPG dağıtımı firmaları tarafından uyulması zorunlu olan kalite standardıdır. Standart, araç motoruna ve çevreye zararlı bazı bileşenlerin belirlenen seviyelerin altında tutulmasını zorunlu kılmaktadır. Ocak 2006'dan sonra uygulanmaya başlanmıştır.

Aracınızın performansı ve çekiş gücü önemli ölçüde artar. Aracınız rölantide titreme, vuruntu yapmaz. Motor aşınmaları büyük ölçüde azalır. Otogaz ekipmanlarının kir ve kurum tutması engellenmiş olur. Böylece aracınızın performansı düşmez, bakım masrafları azalır.

Evet. Kışın ve yazın tüketiciye sunulan ürünlerin karışım oranı farklıdır. Yaz döneminde satılan otogazda ortalama propan oranı %25-30 iken, kış döneminde TS EN 589+A1'a uygun olarak LPG'nin propan oranı %50 seviyelerine çıkartılmaktadır.

Aracın motorunu ve performansını kış soğuğunun olumsuz etkilerinden korur. Aracın rölantide titremesini önler. Araçtan kış aylarında da yüksek performans alınmasını sağlar. Çabuk buharlaşarak aracın benzinden gaza geçme süresini kısaltır.

LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır).

Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır. LPG'nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir. Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur. LPG'nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.

Standartlara uygun ekipman ve yöntemler kullanılarak yapılması halinde araç içerisinde gaz kokusu veya gazdan dolayı herhangi bir koku kesinlikle olmaz.

Otogaz aslında kokusuzdur; ama ortamda ayırt edilebilmesi için standartta belirtilen seviyeye kadar kokulandırılmak zorundadır. Otogazda kokuyu elde etmek için, LPG'ye kükürt içeren merkaptan maddesi katılır. Otogazın kükürt içeriği TS EN 589+A1'da en fazla 50 ppm olarak belirlenmiştir.

Otogaz fiyatı da benzinde olduğu gibi bulunduğunuz yerin rafinerilere olan uzaklığına göre iller bazında farklılık göstermektedir.